Ballard feltrja, hogy a hajroncs felfedezse ta eltelt hsz v sorn nagy krt okozott a turizmus, s ma mr "vdelemre szorul azokkal szemben, akik tlsgosan szeretik".

|
Br a jelenleginl mlyebbre nem sllyedhet, veszlyben van a Titanic, illetve a hres haj roncsa - fejtette ki egy frissen megjelent knyvben Robert Ballard, az egyik legkivlbb szakrt, a roncsot 1985-ben feltr francia-amerikai expedci vezetje.
A Return to Titanic - Visszatrs a Titanicra - cm knyvben Ballard feltrja, hogy a hajroncsnak a felfedezse ta eltelt hsz v sorn nagy krt okozott a turizmus, s ma mr "vdelemre szorul azokkal szemben, akik tlsgosan szeretik". A m trsszerzje Michael Sweeney jsgr.
Az RMS Titanic, a melyet a maga korban a vilg legkorszerbb utasszllt luxushajjnak tekintettek, avat utazsn, az 1912. prilis 14-rl 15-re virrad jszaka jghegynek tkztt s rk alatt elsllyedt. 2201 utasa s tengersze kzl 1490-et nyelt el a tenger, kztk olyan milliomosokat, mint John Jacob Astor vagy Benjamin Guggenheim. A katasztrfrl knyvek s filmek egsz sora kszlt, legutbb James Cameron mozija volt vilgsiker.
A roncs vtizedeken t rintetlenl hevert a tengerfenken, 3600 mteres mlysgben, m amita Robert Ballard s francia trsa, Jean-Louis Michel rakadtak, a Titanic szerelmesei egyik expedcit a msik utn indtottk, hogy klnbz trgyakat hozzanak felsznre belle, vagy csak egyszeren filmezzk.

|
Ballard knyvnek bemutatjn elmondta: nyron egy jabb tudomnyos expedci tagjaknt azt tapasztalta, hogy a roncs llapota romlott, szmos trgy eltnt belle, s a kvncsiak s kalandvadszok temrdek hulladkot hagytak mlytengeri vllalkozsaik e clpontja krl. "Nem ltalban ellenezzk a Titanic-expedcikat, csak azoktl vjuk a roncsot, akik tlsgosan imdjk" - szgezte le a kutat.
1994-ben egy brsg az RMS Titanic nev atlantai cgnek tlte azt a jogot, hogy a felsznre hozza a Titanic trgyait - nmi ksssel, mert a vllalkozs mr 1987 ta "bnyszott" a roncsban s eddig mr mintegy 6000 trgyat hozott felsznre belle, tbb szzat pedig el is rverezett. 1999-ben az amerikai legfelsbb brsg engedlyezte a fotexpedcikat a Titanichoz: egy-egy t ra ltalban 30 ezer dollr, mintegy 5 s fl milli forint.
Ballard szerint a megolds az lenne, hogy a roncsot "nemzetkzi tengeri emlkhelly" alaktjk t. Elgondolst mr tavaly elfogadta Nagy-Britannia, idn jniusban az Egyeslt llamok, s vrhat Franciaorszg s Kanada csatlakozsa is a megllapodshoz. Ballard azt szeretn, hogy a Titanichoz szmos expedcit szervez Oroszorszg is alrja az egyezmnyt.
Elgondolsa szerint robot videokamerkkal kellene felszerelni a roncsot: ezek folyamatos kzvettst adnnak a mlybl az internetre, s gy kivdhet lenne a Titanic maradvnyait tovbb krost jabb turista-expedcik tbbsge. Srgeti Ballard azt is, hogy j technikai mdszerekkel a vz alatt tiszttsk meg s fessk jj a roncsot.

| | |